Już sama nazwa Nederlands als tweede taal – 'Niderlandzki jako drugi język’ brzmi bardzo obiecująco i zachęca do podjęcia próby. POLECAM! Sama wspominam czas egzaminów… dość ciężko. Zaawansowana ciąża i upał. No nic. Dałam radę 🙂
Nawet jeśli nie jesteś pewny (będę drogie Panie pisać w rodzaju męskim) czy dasz radę, spróbuj! Nie powiem, że ’to nic nie kosztuje’, bo owszem – kosztuje. Próba ta wymaga oczywiście dobrej (..w miarę dobrej) znajomości języka, ale przedewszystkim dobrego zaznajomienia się z istniejącymi schematami i podpowiedziami.
Temat zostanie podzielony na dwie części. W pierwszej poruszędość szczegółowo sprawy organizacyjne. Natomiast w drugiej – własne doświadczenia a także istotne wskazówki, o których dowiedziałam się m.in. w szkole (ROC), a które okazały się swoistym kluczem do sukcesu.
Muszę przyznać, że poniższe tłumaczenie było dla mnie fajnym ćwiczonkiem, a dla Was będzie za pewne jednym ze źródeł informacji, ale także motywatorem… miejmy nadzieję 🙂
Co to jest egzamin NT2?
Jest to egzamin państwowy, organizowany od 1992 roku dla tych wszystkich, dla których język niderlandzki nie jest językiem ojczystym, a którzy pragną udowodnić, iż potrafią się nim posługiwać. Instytucja rządowa zajmująca się przeprowadzeniem tego egzaminu to DUO (De Dienst Uitvoering Onderwijs).
Kto może przystąpić?
Każdy kto mieszka w Holandii, ukończył 18 lat i chce pokazać, iż z językiem niderlandzki zarówno w szkole jak i w pracy sobie poradzi. Oczywiście dotyczy to tych wszystkich osób, które nie posiadają holenderskiego dyplomu ukończenia szkoły (np. dyplom vmbo dowodzi iż dana osobaposługuje się już wystarczająco tym językiem – jest to kształcenie przedzawodowego na poziomie średnim).
Właściwie do czego jest ten certyfikat potrzebny?
NT2-I
Skierowany do osób, które ukończyły szkoły podstawowe i średnie w swoich krajach.
Bazuje on na poziomie języka 'w okolicach’ holenderskiego MBO-3/-4 (poziom kształcenia średniego zawodowego), czyli znane chyba wszystkim B1 – poziom komunikatywny.
Poleca się ten certyfikat osobom, które chciałybypodjąć naukę ukierunkowaną na konkretny zawód np. w ROC lub w AOC (są to ośrodki kształcenia).
NT2-II
Drugi egzamin skierowany jest dla osób z wyższym wykształceniem,które chciałyby dalej studiować w języku niderlandzkim, lub którechciałyby podjąć lepszą pracę lub pracę na nieco wyższym stanowisku a egzamin ten sam w sobie jest właśnie okazją, a by podnieść swój poziom. Certyfikat ten jestjednym z wymogów na wielu uczelniach. Cały egzamin bazuje na poziomie B2, czyli średnio zaawansowany.
Tak B2 wystarczy, aby móc się starać o przyjęcie na studia. Jest to poziom, dzięki któremu ’ruszysz z kopyta’, poziom który umożliwi Ci rozumienie wszystkiego w szkole, co nie oznacza że z B2 jesteś juz biegły, oj nie… A C1/C2 to kwestia czasu i sporego oczytania, słownictwo…
Większość uczelni przeprowadza dodatkowo swoje własne egzaminy językowe, jednak z tego co się orientuję, nieodbiegają one zbytnio trudnością od NT2. Zależy od Uczelni.
Aha. Oba egzaminy stanowią oczywiście wystarczająca podstawę do wniosku o naturalizację
.
I jeszcze jedno. Sama robiłam najpierw NT-I, mimo że skończyłam studia w Polsce. Sama tak chciałam. Najpierw podjąć się 'łatwiejszego’, aby zobaczyć jak to w ogóle wygląda.Rzeczywiście na NT2-II wyruszyłam już nieco bardziej spokojna, wiedziałam mniej więcej, co mnie czeka.
Amsterdam, Breda, Eindhoven, Rijswijk, Rotterdam, Utrecht i Zwolle.
Okres przed przerwą wakacyjną (wiosna i początek lata) jest bardzo napięty, ciężko wybrać najbardziej odpowiadająca datę i godzinę, po prostu bierzesz, co jest. Np. chcąc zdawać w czerwcu musisz się rejestrować już w marcu! Jeśli się spóźnisz, egzamin masz dopiero we wrześniu lub październiku. Bywa rożnie. Minimalny czas oczekiwania na egzamin to 6 tygodni – niestety i jest to związane z całą administracją.
Może zakupić przykładowe testy?
Myślę, że warto, jednak jest to nie lada wydatek. Cały zestaw 69 euro a 10 sztuk 36,90. Nie zamawiałam tego, korzystałam z przykładów udostępnionych na https://www.cve.nl/item/voorbeeldexamens_en oraz z materiałów ze szkoły. W następnym poście napiszę też, na jakiego typu zadania musisz zwracać uwagę w swoich książkach, aby dobrze się przygotować.
Iść do szkoły czy uczyć się na własną rękę? Szkoła byłaby idealną opcją. Jednak z odrobiną samodyscypliny i przy pomocy dobrej książki, może i bez szkoły się udać! Oto moja propozycja, na prawdę fajne książki: https://www.staatsexamennt2.nl/
Zarejestrowałeś się … i co dalej?
Wiadomo, trzeba zapłacić. W ciągu tygodnia od rejestracji dostajesz rachunek – acceptgiro wraz z Twoim numerem egzaminacyjnymorazprośbą o sprawdzenie wszystkich danych, które podałeś na stronie. Póki co nie ma możliwości zapłaty on-line.
Egzamin składa się z 4 części, za każdą część płacisz 45 euro, czyli za całość 180. Termin płatności to zwykle kilka tygodni, jednak radzę płacić od razu po otrzymaniu rachunku, ponieważ spóźniona opłata oznacza skreślenie z listyegzaminowanych.
W ciągu 14 dni od przelania pieniędzy na konto DUO dostajesz potwierdzenie daty egzaminu wraz ze wszystkimi informacjami.
Jednak rezygnujesz?
Pieniążki przepadają, chyba że napiszesz pismo z prośbą o wyrejestrowanie, ale musi to nastąpić na 7 tygodni przed datą egzaminu. Egzamin może zostać przełożony tylko ze względu na chorobę, którą musi oczywiście potwierdzić lekarz.
Jak to wygląda w dniu egzaminu?
Zadbaj o to, aby się nie spóźnić. Nikt tam na nikogo nie czeka. Nie zapomnij dokumentów, jedzenia i picia:) Egzamin możesz rozbić na 2 albo więcej dni. Teraz nie kojarzę, czy można zrobić wszystko w 1 dzień. Raczej nie.
Zwykle LUISTEREN i LEZEN organizowane są w jednym dniu, a SPREKEN i SCHRIJVEN w następnym. NT2 II rozbiłam sobie na 4 dni, tydzień po tygodniu. Panie egzaminatorki były bardzo miłe, dostałam miejsce przy drzwiach (w razie konieczności wyjścia do WC), dostałam wygodniejsze krzesło, a w czasie przerwy dopytywały czy wszystkook.
Zajeżdżasz do placówki (bądź tam minimum 30 min przed czasem), zgłaszasz się do balie z dowodem osobistym i dostajesz kluczyk do szafki, w której musisz schować komórkę i inne elektroniczne sprzęty. Czekasz, wchodzicie do sali i zajmujecie miejsca przy komputerach, przy każdym leży numer, szukasz swojego. Egzaminator szalenie poważnym głosem opisuje co można a czego nie w trakcie egzaminu, odczytuje instrukcję, zapisuje na tablicy godzinę zakończenia egzaminui zaczynacie…!
Przebieg każdego egzaminu oraz to, na co musisz zwrócić uwagę przed i w trakcie… opisze w kolejnym poście.
Wyniki
Po około 5-6 tygodniach sprawdzasz na stronie wyniki. Będzie Ci do tego potrzebny numer egzaminacyjny. Minimum wymagane na każdą część to 500 punktów. Ponoć rzadko zdarza się, że ktoś zdobywa więcej jak 600 punktów za jedną część. Lezen i Luisteren sprawdza komputer, a Spreken i Schrijven człowiek 😉
Wyniki otrzymujesz również pocztą: potwierdzenie oraz sam dyplom – jeśli zdałeś wszystkie 4 części. Jeżeli nie zdałeś wszystkiego za pierwszym razem, dostajesz certyfikat na to – co już jest z głowy. Jeśli za jakiś czas zdasz pozostałe części, możesz wymienić w DUO poprzedni certyfikat na nowy. Raz do roku możesz 2 razy powtórzyć dany egzamin, za każdym razem musisz się na nowo rejestrować przez podany wyżej link i oczywiście za każdym razem płacić.
A może chcesz zdawać egzamin w Polsce? NT2 można zdawać jedynie na terenie Holandii. W Polsce (na całym świecie) można zdawać certyfikat CNaVT (niderlandzki jako język obcy). Ośrodek egzaminacyjny mieści się w Warszawie. Nie będę się tutaj zagłębiać w szczegóły tego egzaminu, bo go nie zdawałam. Rzuciałam okiem i jest bardzo podobny do NT2. Można zdawać egzamin na różnych poziomach, od A2 po poziom akademicki. Wiele uczelni w Holandii uznaje ten certyfikat. Więcej info dla zainteresowanych na tej stronce https://www.cnavt.org/main.asp.
0 thoughts on “Egzamin NT2 – sprawy organizacyjne”
Myślę, że kiedyś było o tyle lepiej, że kursy nauki były darmowe, teraz dużo się za to płaci. Niemniej jednak jest to inwestycja w samego siebie. A język to podstawa aby ruszyć dalej. Na pewno przydadzą mi się te informacje! Bardzo dziekuje!
Dokładnie,skończyły się darmowe kursy. To właśnie dlatego mam zamiar rozwinąć ten temat. Może chcociaż troszke pomogę wszystkim przygotowującym się:) Chciałabym wrzucac też ćwiczonka, które oprócz testów nam w szkole dawali.. Pozdrawiam!
Ja skorzystałam jeszcze z darmowego kursu,fundowała gmina,tylko nie podeszłam do egzaminu i teraz dostaję listy z Deltion College ,kiedy zrobię egzamin.
Chcę podejść do egzaminu ale jestem w Polsce i czekam na pracę .Jak wrócę do Holandii to natychmiast wypełnię i wyślę formularz zgłoszeniowy.
Teraz chciałabym odpisać na otrzymywane listy,wyjaśnić tylko nie wiem czy zrobię to poprawnie.Mogłabym też zadzwonić ale boję się trochę rozmowy telefonicznej bo nie wszystko mogę zrozumieć.
W związku z tym mam prośbę,chciałabym spróbować sama napisać wyjaśnienie do Deltion College w j.holenderskim a czy Pani mogłaby sprawdzić ,czy wszystko ok? Z góry dziękuję
Nic się nie skończyło z darmowymi kursami w 2018 poszedłem do Geemente i dali mi darmowy kurs + książki 2x w tyg po 3h. 3 mies. potem egzamin i A2. Jak zdam to dalej dadzą mi B1 ZA DARMO!!! dla dociekliwych w Purmerend pod amsterdamem.
Myślę, że kiedyś było o tyle lepiej, że kursy nauki były darmowe, teraz dużo się za to płaci. Niemniej jednak jest to inwestycja w samego siebie. A język to podstawa aby ruszyć dalej. Na pewno przydadzą mi się te informacje! Bardzo dziekuje!
Jak się płaci?? w 2018 poszedłem do geemente i dali mi za darmo A1 a po egzaminie A2. Ja to zdam to B1 za free też…
Dokładnie,skończyły się darmowe kursy. To właśnie dlatego mam zamiar rozwinąć ten temat. Może chcociaż troszke pomogę wszystkim przygotowującym się:) Chciałabym wrzucac też ćwiczonka, które oprócz testów nam w szkole dawali.. Pozdrawiam!
Z chęcią będę dalej śledzić poczynania, bardzo mogą mi się przydac.
Ja skorzystałam jeszcze z darmowego kursu,fundowała gmina,tylko nie podeszłam do egzaminu i teraz dostaję listy z Deltion College ,kiedy zrobię egzamin.
Chcę podejść do egzaminu ale jestem w Polsce i czekam na pracę .Jak wrócę do Holandii to natychmiast wypełnię i wyślę formularz zgłoszeniowy.
Teraz chciałabym odpisać na otrzymywane listy,wyjaśnić tylko nie wiem czy zrobię to poprawnie.Mogłabym też zadzwonić ale boję się trochę rozmowy telefonicznej bo nie wszystko mogę zrozumieć.
W związku z tym mam prośbę,chciałabym spróbować sama napisać wyjaśnienie do Deltion College w j.holenderskim a czy Pani mogłaby sprawdzić ,czy wszystko ok? Z góry dziękuję
Witaj! Przeslij na moj.holenderski@gmail.com
Zerkne w wolnej chwili.
Trzymam kciuki za prace!
Nic się nie skończyło z darmowymi kursami w 2018 poszedłem do Geemente i dali mi darmowy kurs + książki 2x w tyg po 3h. 3 mies. potem egzamin i A2. Jak zdam to dalej dadzą mi B1 ZA DARMO!!! dla dociekliwych w Purmerend pod amsterdamem.